Máme tu nový rok! Jupí. S plnými, posviatkovými bruškami sme na tento deň viacerí čakali ako na Godota. Po dojedaní zbytkov zemiakového šalátu, ktorý už len z princípu zajedáme biskupákom, mávneme nostaligicky rukou a chlácholíme sa: po novom roku sa musím naučiť žiť zo vzduchu!
Možno to nenápadne súvisí so slovami koniec a nový. Je logické, že keď niečo končí, je našou prirodzenou tendenciou si to do poslednej chvíle naplno vychutnať.
Naopak s príchodom nového roku máme v sebe viac sily a odhodlania pre zmenu, aj preto sú pre toto obdobie typické predsavzatia. Čítajte nahlas: Nový rok, nový začiatok. Nová diéta. Nová kniha. Nové botasky na behanie. Nové fitko. Nový obchod s BIO potravinami. Nový jazyk. Nové hobby. Nový účes. Zmena. Nové ja. Cítite to? Koľko nádeje v sebe nesie tak obyčajná kategória novosti? Všetko bude odteraz inak. Lepšie!
Naozaj?
Koniec roka nám dáva pocit, že môžeme jesť ako utrhnutí z reťaze, pozerať filmy od rána do večera, scrollovať mobily do ošalenia – ožiarenia, dopriať si, nakupovať, ísť na výlety, turistiky, lyžovačky, skrátka uvoľniť sa a užívať si.
Nový rok v nás naopak evokuje disciplínu a návrat k rutine. Máme viac odhodlania zaoberať sa tým, čo nás v uplynulom roku trápilo, riešiť to, meniť to, skrátka robiť niečo inak.
Aj vy patríte k tým, ktorý svoje predsavzatie z 1.januára posunuli na pondelok a z pondelka na pondelok po Troch kráľoch?
S predsavzatiami je to žiaľ tak. Všetci vieme, že… nefungujú. Vieme, že už len slovný základ slova predsavzatie, nám predsa zas a raz vezme všetky ilúzie o sebe. Vo februári sa naše staré ja so všetkými zlozvykmi a neblahými sklonmi alegoricky vráti vo svojej veľkej nádhere.
Prečo vaše predsavzatia nefungujú?
- Nepoznáte svoju skutočnú motiváciu
Vychádza vaša motivácia z toho, čo chcú a majú ostatní, alebo iba chcete uspokojiť nejaký spoločenský trend? Ak je to tak, veľmi rýchlo od svojho predsavzatia upustíte.
2. Máte to čierne na bielom ?
Ak si svoje novoročné predsavzatia dáte na papier, je pravdepodobnejšie, že sa nimi budete riadiť, ako keď si ich len tak poviete.
3.Predsavzatie sa nestane vaším cieľom
Mnohé predsavzatia ostávajú iba v rovine želaní. Ak niečo chcete premeniť v realitu, je dôležité vytýčiť si reálny cieľ.
4. Máte cieľ, no nemáte plán
Je to podobné ako mať cieľ cesty, ale nemať mapu alebo ako vybrať sa na vysnívaný tropický ostrov autom. Na to, aby sme úspešne došli do cieľa, potrebujeme najprv zistiť, ako na to.
5. Vaše predsavzatia sú príliš generické
Problém všeobecných predsavzatí je, že sú nejasné, nešpecifické, a preto je náročné ich napĺňať. Oveľa lepšie je byť konkrétny. Napríklad, ak si namiesto predsavzatia zdravšie žiť sľúbite, že za prvé tri mesiace roka zhodíte konkrétne číslo kíl, hneď budete vedieť, čo pre to musíte urobiť.
6. Strach zo zlyhania
Pri uskutočňovaní predsavzatí nás postretne mnoho prekážok. Často je to ako s cestou hlbokým lesom a niekedy aj za úplnej tmy. Pozerať sa do očí vlastnému strachu je strašidelné, ale mnohokrát obrodné a spásne. Báť sa zlyhania znamená báť skúmať a objavovať sa a stáť pred zatvorenými dverami s rukou na kľučke.
7. Predsavzali sme si viac, ako sme schopní uniesť
Motorom každého predsavzatia je nespokojnosť. Zároveň musíme vychádzať z reality. Dbajte na to, aby ste si predsavzali niečo, čo je reálne dosiahnuteľné vzhľadom na vaše životné okolnosti. Dostať na Vianoce knižku Klub ranostajov od Robina Sharmu, ešte nikomu nepomohlo aj reálne o piatej ráno vstať, pokiaľ to nie je súčasťou vašej prirodzenej fyziologickej výbavy. Bez ohľadu na to, ako vás tá kniha nadchla, ohúrila a ako veľmi si želáte byť úspešný,( lebo Robin Sharma tvrdí, že úspešní ľudia vstávajú skoro ráno), existuje vyššia moc, ktorá presne o piatej ráno CET, budík, ktorého zmyslom existenie je vám k úspechu dopomôcť, šmarí o stenu. Tá istá vyššia sila vás vykopla z klubu ranostajov a usvedčila, že vy a úspech si nie ste súdení. Je to však naozaj tak? Dajú sa veľké zmeny robiť rýchlo a na počkanie?
Stiahnite si e-book a Splňte konečne svoje predsavzatia: 10 spôsobov, ako na to a dozviete sa, prečo je dôležité upratať si najprv priority a hodnoty a až na ich základe si zadefinovať ciele. Ako si do života dostať nové aktivity prostredníctvom vytvorenia návykov. Dočítate sa niečo o umení malých krokov, a aj o tom, že ani Rím nebol postavený za jeden deň. Navyše získate užitočné tipy na aplikácie a webové stránky, ktoré vám môžu pomôcť na kľukatej ceste sebarozvojom.